Od 2016 r. nasza Kancelaria w Katowicach zajmuje się prowadzeniem sporów z bankami dotyczących kredytów frankowych, zwaną popularnie pomocą Frankowiczom.
Kim są Frankowicze?
Mianem Frankowiczów określane są osoby, które w latach 2006 do 2010 r. zaciągnęły kredyt we frankach na zakup nieruchomości, która przyszłym kredytobiorcom była przedstawiana jako niezwykle korzystna opcja.
Propozycja kredytów we frankach przedstawiana kredytobiorcom
Banki wskazywały na korzyści zaciągania kredytów w CHF – niskie ich oprocentowanie i łatwiejszy do nich dostęp, niejednokrotnie marginalizując ryzyko walutowe, czyli fakt, iż kapitał do spłaty może ulec znacznemu zwiększeniu wraz ze wzrostem wartości waluty. Taka sytuacja miała miejsce w 2010 r. kiedy to kurs CHF zaczął drastycznie rosnąć, a wraz z nim wysokość raty kredytów frankowych oraz zadłużenie klienta względem banku.
Nasi klienci do dnia dzisiejszego borykają się ze skutkami decyzji podjętych w okresie zawierania umowy o kredyt hipoteczny, a to 3 lub 4 krotnie wyższą ratą kredytu do spłaty oraz wysokością kapitału do spłaty.
Czym są spory z bankami w sprawach kredytów frankowych?
Do sporów frankowych należą sprawy, w których występujemy po stornie klienta/ klientki, gdy ten/ta pozywa bank chcąc odfrankować kredyt i uzyskać zwrot wpłaconych środków lub sam/sama został pozwany o zapłatę za korzystanie z kapitału.
Jak Adwokaci Kancelarii KRS pomagają Frankowiczom?
W pierwszym z opisanych przypadków, w zależności od woli klienta, po przeanalizowaniu treści umowy, proponujemy rozwiązanie pozwalające na „od frankowaniu kredytu” lub ustaleniu, przed Sądem, że zawarta umowa jest nieważna.
Analiza zawartej z bankiem umowy kredytowej w CHF polega ustaleniu, czy przedmiotowa umowa zawiera klauzule abuzywne* (niedozwolone) powodujące nieważność całej umowy lub jej część odpowiedzialną za walutową (frankową) jej treść. Ponadto analiza umowy obejmuje stwierdzenie, czy np. pomimo braku tzw. klauzul abuzywnych* występują inne przesłanki do stwierdzenia nieważności umowy.
Spory z bankami, pozwy w sprawie kredytów frankowych
Od 2016 r. reprezentowaliśmy klientów w sporach z niemalże wszystkim popularnymi bankami udzielającymi kredytów CHF, w tym PKO BP, ING, Millenium, mBank, Kredyt Bankiem (Credit Agricole) Getin Bankiem (obecnie BPH S.A), Alior Bankiem odnosząc na tym polu spore sukcesy.
Pomagając naszym klientom w sporach z bankami doprowadzamy do zasądzenia na ich rzecz wszystkich wpłaconych przez nich do banków środków – rat kredytu, odsetek, opłat prowizji i ubezpieczenia oraz ustalenia, że umowa kredytowa jest nieważna.
Składając przeciwko bankowi pozew o ustalenie nieważności umowy i zapłatę jednocześnie składamy wniosek o zabezpieczenie, dążąc do tego, aby już od pierwszych miesięcy sporu klient/ klientka otrzymała wstrzymanie płatności rat kredytów.