Bez wątpienia podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa nie jest łatwe, można jednak przejść przez ten proces w miarę sprawnie i bez niepotrzebnych napięć i sporów. Przestrzeń ku temu daje polubowne zakończenie relacji. Rozwód za porozumieniem stron krok po kroku omawiamy poniżej.
1. Podjęcie decyzji o rozwodzie za porozumieniem stron
Pierwszym etapem procesu zakończenia małżeństwa jest wspólne podjęcie tej decyzji przez małżonków. Jeśli obie strony są przekonane, że jest to najlepsze rozwiązanie, nie widzą możliwości dalszego wspólnego życia i chcą sprawę załatwić polubownie i bez konfliktów, wówczas sama rozprawa nie jest aż tak stresująca, jak w przypadku, kiedy jedno z małżonków rozwodu nie chce, bądź nie jest do niego w pełni przekonany. Na tym etapie wiele osób zastanawia się również, ile trwa rozwód za porozumieniem stron. Otóż wiele zależy od tego czy małżonkowie mają wspólny front i chcą przejść proces szybko, czy niekoniecznie.
2. Ustalenie najważniejszych kwestii
Jeśli małżonkowie są pewni, że chcą złożyć pozew o rozwód za porozumieniem stron, wówczas nastaje dobry moment na wypracowanie wspólnego stanowiska co do łączących ich kwestii. Przede wszystkim omówić należy wszystkie kwestie związane z dziećmi i ich wychowaniem, majątkowe czy kredytowe. Rozwód za porozumieniem stron i alimenty również można wypracować ugodowo i nie trzeba martwić się, że temat ten będzie stanowił punkt zapalny. Dobrą praktyką jest również wizyta u notariusza, podczas której omówi się kwestie związane z podziałem majątku przed wizytą na sali sądowej – zdecydowanie ułatwi to sprawę.
3. Wybór adwokata do rozwodu za porozumieniem
Oczywiście wybór adwokata do rozwodu za porozumieniem, jak i każdego innego, nie jest obowiązkiem żadnego z małżonków, jednak nie można ukrywać, że stanowi to znaczne ułatwienie. Adwokat pomoże wykazać, że nastąpiło trwałe zerwanie więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej pomiędzy małżonkami, a do tego może on wyeliminować błędy formalne, jak samo napisanie pozwu. Warto zaznaczyć, że sąd nie musi zgodzić się na rozstanie, nawet jeśli chodzi o rozwód za porozumieniem. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy para ma nieletnie dzieci. W takim przypadku działania adwokata, w szczególności wiedza i doświadczenie może pomóc w wykazaniu, że dobro dzieci nie jest zagrożone uzyskaniem rozwodu.
4. Złożenie pozwu rozwodowego
Kolejnym etapem jest złożenie pozwu rozwodowego. Warto zaznaczyć, że w przypadku rozwodu za porozumieniem, może być on wspólny dla obu stron. Musi on spełniać szereg wymogów formalnych, dlatego też warto, żeby został profesjonalnie przygotowany.
5. Współpraca małżonków do końca procesu rozwodowego
Chcąc jak najszybciej uzyskać rozwód za porozumieniem, warto do końca trzymać się początkowych ustaleń. Każda zmiana może spowodować, że całe postępowanie może ulec wydłużeniu.
Jak widać, rozwód za porozumieniem jest procesem, dzięki któremu rozprawa sądowa kończąca małżeństwo nie musi być trudnym przeżyciem. Warto więc wspólnie wypracować jasne stanowisko, dzięki któremu sąd przeprowadzi postępowanie sprawnie i bez zbędnych emocji.