Czego dotyczy ten artykuł:
- Klauzule abuzywne w kredycie frankowym. Kiedy można unieważnić umowę kredytową?
- Frankowicze a wyrok TSUE
- Czy frankowicze wygrywają z bankami? Statystyki
Klauzule abuzywne w kredycie frankowym. Kiedy można unieważnić umowę kredytową?
Warto zacząć od tego, że nie każdy kredytobiorca spłacający kredyt walutowy w CHF, ma podstawy do tego, aby pozwać bank i unieważnić umowę kredytową. Aby było to możliwe, muszą znajdować się w niej klauzule abuzywne, niedozwolone. Najczęściej są to zapisy, które rażąco naruszają interesy konsumentów i dotyczą m.in. sposobu przewalutowania kapitału oraz rat.
Jak się dowiedzieć, czy w wyniku łamania przepisów przez banki, umowa kredytowa była zawarta na warunkach niekorzystnych dla kredytobiorców? Najlepiej skonsultować to z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych (pomoc prawna dla frankowiczów). Adwokat oceni zasadność pozwu, a także szanse na wygraną.
Tutaj wyjaśniamy Jak unieważnić umowę kredytu frankowego
A skoro o tym mowa, to, czy frankowicze wygrywają takie sprawy?
Frankowicze a wyrok TSUE
Jeszcze do niedawna, frankowicze rzadko składali pozwy indywidualne przeciwko bankom, ponieważ ich wynik był niepewny, a koszty – wysokie. Nawet jeśli sprawę udawało się wygrać, to banki domagały się od klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, co zniechęcało wielu potencjalnych chętnych.
To zmieniło się jednak znacząco w tym roku po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który okazał się przełomowy dla frankowiczów. TSUE stwierdził, że po unieważnieniu umowy kredytowej, bank nie może domagać się wyżej wspomnianego odszkodowania.
Oprócz tego wyrok TSUE precyzyjnie określa termin, w którym zostają naliczane odsetki ustawowe za opóźnienia w wypłacie roszczeń. W ramach unieważnienia umowy kredytowej frankowicze mogą domagać się od banku zwrotu nadpłaconego kapitału. W tym celu powinni wysłać bankowi wezwanie do zapłaty, w którym jest zaznaczony termin wypłaty roszczeń. Jeśli bank nie wypłaci środków, to od dnia następującego po wskazanym terminie, naliczane zostają odsetki należne kredytobiorcy.
Czy frankowicze wygrywają z bankami? Statystyki
Wyroki sądów są zdecydowanie prokonsumenckie, a statystyki jasno pokazują, że frankowicze wygrywają większość spraw – dotyczy to ok. 98% pozwów. To sprawia, że unieważnienie umowy kredytowej stało się najbardziej opłacalnym, korzystnym finansowo dla frankowiczów sposobem na poradzenie sobie z ciążącym zadłużeniem.
Jakie są powody, przez które frankowicze przegrywają? Najczęściej jest to wynik błędów formalnych lub uchybień terminów. Dlatego często kluczowa okazuje się pomoc kancelarii prawnej, która kontroluje każdy etap tego procesu.
Z unieważnieniem mogą mieć też problem przedsiębiorcy oraz osoby, które wynajmują nieruchomość kupioną za pieniądze z kredytu hipotecznego. W przypadku przedsiębiorców należy wykazać, że mieszkanie lub dom zostały zakupione na prywatny użytek, a nie w celu prowadzenia działalności w lokalu. Tylko wtedy kredytobiorca zyskuje status konsumenta.
A jak to jest z wynajmowaniem nieruchomości? Tutaj trzeba udowodnić, że frankowiczowi nie przyświecał cel inwestycyjny. Jeśli mieszkanie lub dom zostały wynajęte z czasem, np. w sytuacji braku środków na spłatę zadłużenia, bank może pozytywnie odnieść się do wniosku kredytobiorcy o unieważnienie.
Zarówno w prostych, jak i tych bardziej skomplikowanych sprawach, pomoc prawnika może okazać się kluczowa. To on analizuje umowę, przygotowuje pozew, a także zbiera wszelkie materiały dowodowe i reprezentuje klienta podczas procesu.