Czego dotyczy ten artykuł:
- Na czym polega ugoda z bankami?
- Jakie są korzyści ugody banków z frankowiczami?
- Co traci kredytobiorca, zawierając ugodę z bankiem?
- Ugody z frankowiczami a unieważnienie umowy kredytowej
Na czym polega ugoda z bankami?
Kredytobiorcy, który zdecydują się na zawarcie ugody z bankiem, mogą liczyć na przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN. Zobowiązanie dalej należy spłacać, a od kapitału naliczane są odsetki zgodnie z oprocentowaniem, zniesione jest jednak ryzyko kredytowe związane z wahaniami kursu franka szwajcarskiego.
Dodatkowo, w zależności od zaproponowanego kursu przeliczenia banku, może się zdarzyć, że po przewalutowaniu, kwota kapitału pozostałego do spłaty zostanie zmniejszona. I chociaż brzmi to korzystnie, trzeba zdawać sobie sprawę zarówno z zalet, jak i wad tej możliwości.
Tutaj wyjaśniamy Co oznacza ugoda z bankiem
Jakie są korzyści ugody banków z frankowiczami?
Zawarcie ugody z bankiem to obecnie najszybszy sposób rozwiązania problemu związanego z wysokimi ratami kredytu walutowego. W wielu przypadkach, od momentu złożenia wniosku, do podpisania ugody, mija zaledwie miesiąc. Jak wspominaliśmy wyżej, dzięki temu zostaje też zniesione ryzyko walutowe, a przy korzystnym kursie przeliczenia, zmniejszeniu ulega kapitał zobowiązania.
Ponadto ugoda ma często charakter indywidualny i co za tym idzie, podlega negocjacjom. Aczkolwiek może to być zarówno zaletą, jak i wadą – tutaj wszystko zależy od wiedzy kredytobiorcy i jego zdolności negocjacyjnych.
Co traci kredytobiorca, zawierając ugodę z bankiem?
Trzeba mieć świadomość, że zawierając ugodę z bankiem, kredytobiorca zrzeka się prawa do wszelkich roszczeń. W praktyce, w przypadku zmiany zdania, przeliczenia sobie wszystkiego na nowo, występowanie na drogę sądową będzie bezcelowe.
Klient banku może również stracić na niekorzystnym kursie przeliczenia, a także na… pozornie atrakcyjnych warunkach. Dlaczego? Często banki, w ramach ugody, proponują przeliczenie według znacznie niższego kursu CHF. Na pozór wydaję się to opłacalne, ale trzeba pamiętać, że przewalutowaniu podlega wyłącznie kwota, która pozostała do spłaty. To, co kredytobiorca spłacił w poprzednich latach po bardzo niekorzystnym kursie, nie jest brane pod uwagę.
A jak ocenić opłacalność ugody? Bank powinien przedstawić wyliczenia Całkowitego Kosztu Kredytu, które uwzględniają wszystkie dotychczasowe wpłaty. I dopiero mając te dane, można oszacować atrakcyjność oferty.
Dodatkowo trzeba mieć świadomość innych alternatywnych rozwiązań, które mogą być o wiele korzystniejsze.
Ugody z frankowiczami a unieważnienie umowy kredytowej
Ugody z bankami to nie jedyna możliwość, jaką mają klienci. Inną, popularną obecnie opcją, jest unieważnienie umowy kredytowej, co można zrobić na drodze sądowej, również ze wsparciem pomocy prawnej dla frankowiczów. W dużym uproszczeniu, w efekcie unieważnienia przyjmuje się, że umowa zawarta między bankiem a kredytobiorcą nigdy nie miała miejsca. Oznacza to, że kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całego kapitału pozyskanego od banku, bez odsetek, marży oraz innych dodatkowych opłat. Jednak, po tylu latach, najczęściej okazuje się, że klient już dawno nadpłacił kapitał. W takiej sytuacji to bank jest zmuszony do zwrotu całej nadpłaty.
Dodatkowo, w trakcie trwania procesu, można złożyć wniosek o zabezpieczenie – w jego wyniku czasowo zawiesza się spłatę zobowiązania, chociaż sąd nie orzekł jeszcze nieważności umowy.
A czy proces jest opłacalny? Tak, ponieważ obecnie zdecydowana większość tego typu spraw jest orzekana na korzyść kredytobiorcy. Aczkolwiek podstawą do złożenia pozwu jest występowanie klauzul niedozwolonych w umowie kredytowej. Dlatego najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, czy to rozwiązanie jest w ogóle możliwe, a także wytłumaczy, jak przebiega tego typu proces i z jakimi kosztami to się wiąże.
Więcej o unieważnieniu kredytu frankowego w artykule: kancelariakrs.pl/uniewaznienie-kredytu-frankowego-i-co-dalej-co-sie-dzieje-po-uniewaznieniu-kredytu-frankowego