Zarówno nieduże, jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i rozbudowane spółki, korporacje często potrzebują pomocy prawnej na różnych etapach swojego rozwoju. Z tego względu wiele kancelarii adwokackich wyspecjalizowało się w obsłudze prawnej firm. A na czym to polega i co obejmuje?
- Obsługa prawna firm – co to jest?
- Zakres obsługi prawnej przedsiębiorców
- Stała obsługa prawna firm a okazjonalna współpraca
- Ile kosztuje obsługa prawna firmy?
Obsługa prawna firm – co to jest?
Obsługa prawna firm to po prostu współpraca podjęta między kancelarią adwokacką a przedsiębiorcą. Może mieć charakter okazjonalny lub stały, ale o tym będziemy jeszcze pisać.
Ważne jest, aby taką współpracę podjąć z jednym, wybranym prawnikiem, np. adwokatem z Katowic. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli tylko czasami zgłaszasz się po poradę lub potrzebujesz konsultacji, specjalista już zna Twoją firmę, jest w stanie szybciej i skuteczniej Ci pomóc. A jakie usługi są oferowane w ramach obsługi prawnej firm?
Zakres obsługi prawnej przedsiębiorców
Obsługa prawna dla firm posiada bardzo szeroki zakres, w jej ramach możliwe jest otrzymywanie pomocy związanej zarówno z zakładaniem działalności, jej prowadzeniem, jak i zamykaniem czy ogłaszaniem upadłości. Wszystkie te aspekty zaraz dokładnie omówimy.
Trzeba jednak zaznaczyć, że najlepiej jest skorzystać z kancelarii adwokackiej w Katowicach, która posiada doświadczenie w tym zakresie prawa. W zawodzie prawnika bardzo ważna jest specjalizacja zainteresowań, pracy zawodowej, ponieważ tylko wtedy można na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w przepisach, orientować się w ich konsekwencjach. A co najczęściej wchodzi w zakres takich usług?
Przede wszystkim mowa jest tu o działaniach związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, spółek, ich oddziałów czy stowarzyszeń. Prawnicy pomagają w wypełnieniu i złożeniu wszystkich dokumentów, często oferują też pomoc związana z optymalizacją podatkową czy z pozyskaniem kapitału na dalszy rozwój.
Przy czym na taką pełną obsługę prawną mogą liczyć nie tylko korporacyjne, które często pracują nad przejęciem czy fuzją spółek, ale także osoby prowadzące nowy, najczęściej jednoosobowy biznes.
To, z czego często korzystają klienci kancelarii adwokackich, to audyt prawny. Dzięki temu można przeprowadzić analizę działalności firmy, wykryć wszelkie nieprawidłowości i jak najszybciej je naprawić. Co istotne, taki audyt można zamówić nie tylko dla swojej spółki, ale też dla przedsiębiorstwa, nad którego zakupem czy przejęciem się myśli. Wtedy można oczekiwać przedstawienia sytuacji formalno-prawnej przyszłego kontrahenta, a także dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą występować w przypadku tej transakcji.
W ofertach obsługi prawnej często można znaleźć też pomoc w zakresie tworzenia czy podpisywania umów. Prawnik może uczestniczyć w negocjacjach, zaopiniować dokument, który chcesz podpisać. Wtedy często okazuje się, że nie wszystkie zapisy w nim zawarte są dla Ciebie korzystne, warto więc korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty.
W związku z wprowadzonymi ostatnio przepisami, często konieczna jest też weryfikacja sposobów ochrony danych osobowych. W ramach obsługi prawnej firm w Katowicach możliwe jest przeprowadzenie wdrożenia RODO. Ważne jest to nie tylko w przypadku sklepów internetowych czy firm ubezpieczeniowych, ale tak naprawdę każdej działalności, która wymaga gromadzenia i przechowywania m.in. dane osobowe pracowników.
W zależności od branży, w której działasz, możesz skorzystać z obsługi prawnej firm transportowych czy budowlanych. Wtedy możesz mieć pewność, że adwokat doskonale zna specyfikę Twojego sektora i wie, na co należy uważać.
A co jeszcze może wchodzić w skład obsługi prawnej spółek? M.in. kwestie związane z prawem autorskim, fuzjami i przejęciami, prawem upadłościowym i naprawczym czy z windykacją należności. Najważniejsze jest to, aby zakres usług dopasować do swoich potrzeb.
Stała obsługa prawna firm a okazjonalna współpraca
Jak już wspominaliśmy na początku, z kancelarią adwokacką można podjąć okazjonalną lub stałą współpracę. W pierwszym przypadku mowa jest o pojedynczych konsultacjach, które rozliczane są indywidualnie. To dobre rozwiązanie dla małych firm, które potrzebują pomocy prawnika w wyjątkowych sytuacjach.
Natomiast w ramach stałej obsługi prawnej firm można korzystać z pomocy adwokatów zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. W tym wypadku inny jest sposób rozliczania, aczkolwiek na temat cennika obsługi prawnej firm będziemy jeszcze pisać.
Zakres obsługi prawnej spółek można dopasować do swoich potrzeb, wybrać tylko te rodzaje usług, które w rzeczywistości mogą okazać się potrzebne. A w ich ramach zawsze można liczyć na szybką poradę, również w siedzibie firmy. Adwokaci pracujący w ramach takiej współpracy często reprezentują też swoich klientów na spotkaniach biznesowych.
Ile kosztuje obsługa prawna firmy?
Na początku należy wiedzieć, że kancelarie adwokackie nie mogą podawać cenników obsługi prawnej firm, np. na swoich stronach internetowych, ponieważ ostateczny koszt usługi powinien być dopasowany indywidualnie. Dlatego najlepiej skontaktować się z kancelarią i poprosić o wycenę.
Najprościej jest w przypadku jednorazowych zleceń – wtedy zwykle obowiązuje stawka godzinowa. Może ona podlegać negocjacji, ponieważ zależy od stopnia złożoności zadania. Można też wybrać stawkę godzinową z ograniczonym budżetem, co jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której trudno jest z góry oszacować zakres prac.
Natomiast w ramach stałej obsługi prawnej najczęściej stosowane jest wynagrodzenie ryczałtowe (stała kwota miesięczna) lub mieszane, czyli ryczałtowo-godzinowe (przedsiębiorca wtedy deklaruje limit godzin w ramach abonamentu).